top of page

Громадський контроль за відбудовою України: як відкриті дані допомагають викривати корупційні ризики у закупівлях

Спільно з партнерами ми створили унікальний Модуль громадського контролю за відбудовою, який дозволяє за допомогою відкритих даних викривати корупцію на публічних закупівлях в межах відбудови.

Щодня Україна зазнає збитків через війну. За даними дослідження KSE, наразі збитки України становлять близько $543-600 млрд. Повоєнна відбудова та відновлення будуть доручені багатьом компаніям. Вибір цих підрядників здійснюється на тендерній основі.

Публічні закупівлі у межах відновлення – це дійсно ефективний шлях пошуку виконавців, проте він має певні “слабкі ланки”. Зокрема, ймовірні корупційні зловживання під час закупівель, а також співпраця з представниками підсанкційних компаній, або пов'язаними з такими компаніями. Щоб запобігти таким ризиковим випадкам, необхідно забезпечити прозорість процесу закупівель та використання державних коштів.

Відкриті дані – ключовий інструмент, основа для прозорого відновлення, формування доброчесного бізнес-середовища і антикорупційних ініціатив в Україні.

Саме на основі відкритих даних було створено Модуль громадського контролю за відбудовою. Він дозволяє перевіряти учасників публічних закупівель і значно знизити корупційні ризики при закупівлях, зокрема у контексті відбудови.

Можливості модуля громадського контролю за відбудовою

Модуль громадського контролю за відбудовою створений Асоціацією Відкритих Даних у межах проєкту в межах проєкту “Створення інструментів на основі відкритих даних для громадського контролю за відбудовою України” Він дозволяє перевіряти учасників публічних закупівель за понад 40 критеріями, які можуть свідчити про наявність корупційних, фінансових, репутаційних або навіть кримінальних ризиків. В умовах вонєнного стану особливе значення мають фактори, пов’язані зі звʼязками компаній, що беруть участь у закупівлі, з Росією, Білоруссю, Іраном та іншими державами, що спонсорують війну та тероризм, а також з підсанкційними особами та фірмами. Це значно розширює можливості для громадського сектору, медіа та швидко викривати порушення під час закупівель та висвітлювати їх, спираючись на перевірені дані.

Модуль дозволяє:

  1. Перевіряти учасників закупівель більш комплексно, ніж це визначено законом.

  2. Швидко виявляти недоброчесні закупівлі

  3. Спиратися на офіційні дані з реєстрів при підготовці антикорупційних розслідувань.

  4. Уповноваженим з питань закупівель обирати добросовісних, надійних підрядників, які відповідають вимогам законодавства та мають підтверджену репутацію.

За допомогою модуля перевірки учасників тендерів журналісти та громадськість можуть своєчасно виявляти ймовірні корупційні ризики при проведенні публічних закупівель та використовувати ці дані для підготовки своїх розслідувань та аналітичних матеріалів. Це дозволить більш якісно висвітлювати корупцію у проєктах відбудови та завдяки суспільному розголосу сприяти більш відповідальному розподілю бюджетних та донорських коштів. Адже завдяки прискоренню перевірки зростає встигнути закликати владу не укладати договори із сумнівними підрядниками  за час з моменту оголошення переможця до моменту укладання угоди.

Також постійними користувачами, зацікавленими у перевірці публічних закупівель, є фахівці з закупівель, аудитори та розслідувачі різних рівнів. А серед представників держустанов: Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України, обласні військові адміністрації та органи місцевого самоврядування, Бюро економічної безпеки України, Національне антикорупційне бюро України, Державне бюро розслідувань, Національна поліція України тощо.

Водночас учасники процедур публічних закупівель можуть також побачити, хто подав заявку на участь і, якщо помітять порушення, вимагати дискваліфікації такого учасника.

Або перевірити себе, щоб зрозуміти, як їх може оцінити замовник.

Всі ці функції допомагають уникати корупційних ризиків, дозволяючи проводити більш ретельні перевірки при закупівлях, в тому числі у межах відбудови, тим самим підвищуючи прозорість процесу відновлення.

Модуль громадського контролю за відбудовою застосовує 40 факторів перевірки. При цьому користувачу достатньо зробити буквально кілька кліків, вказавши лінк на тендер в системі Prozorro, або ж його ідентифікатор. Система покаже учасників та підсвітить ризикові фактори, які спрацювали при перевірці

.

Безкоштовний доступ до Модуля громадського контролю за відбудовою для медіа та антикорупційних активістів

Журналісти та представники антикорупційних громадських організацій мають змогу користуватися безоплатно як повним функціоналом модуля контролю за відбудовою. Для цього їм необхідно лише заповнити коротку заявку на отримання такого доступу, пояснивши, як вони планують використовувати цей функціонал. Після успішного проходження процедури верифікації користувачу буде надано відповідний доступ.

Безкоштовний доступ до повного функціонала Модуля громадського контролю за відбудовою передбачений також для представників органів державної влади та місцевого самоврядування, для яких важливо аналізувати можливі корупційні ризики. Щоб отримати його представникам державного сектору також треба пройти верифікацію. Зробити це можна, звернувшись з листом до Асоціації Відкритих Даних, або ж заповнивши відповідну форму. Після перевірки, користувач отримає доступ до Модуля.


Проект реалізовано у співпраці з ГО "Асоціація Відкритих Даних" та проекту «Ефективне державне управління завдяки GovTech та прозорості в Україні», що виконується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Уряду Німеччини.

bottom of page